DEM Parti Van’da 14’te 14’ü ‘Zafer Mitingi’ ile kutladı

VAN – Van’da, büyükşehir belediyesiyle birlikte 14 belediyenin 14’ünü de kazanan DEM Parti, ‘Büyük Zafer Kutlaması Mitingi’ düzenledi. Musa Anter Barış Parkı’nda düzenlenen mitinge, DEM Parti’nin belediye eş başkanları, milletvekilleri, il ve ilçe yöneticileri katıldı. DEM Parti’nin Van zaferi, tutuklu eski Van Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Bekir Kaya’ya doğum günü hediyesi olarak adandı.

Saat 13.00’de gerçekleştirilmesi planlanan miting gecikmeli olarak başladı. Alana gelenler üst ve çanta aramasından geçtikten sonra içeri alındı. Mitinge katılanlar alana sığmadı, polis barikatları arkasında da büyük bir kalabalık oluştu.

Mitingde, Van ve ilçelerinin yeni belediye eş başkanları tek tek sahneye çağrıldı ve halkı selamladı. Alandan sık sık, ‘Selo başkan’, ‘Jin, jiyan, azadi’, ‘Bijî berxwedana zindanan’ sloganları yükseldi.

‘KENTİMİZİ KAYYIMLARDAN TEMİZLEYECEĞİZ’

Selamlamaların ardından bir konuşma yapan Van Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Neslihan Şedal, “Bu başarı kadınların, annelerin, gençlerindir. Başta 14’te 14 yapacağımızı söylemiştik. Siz bir tarih yazdınız. Bekir Kaya’nın doğum gününde bu müjdeyi ona hediye ediyoruz. Rojbin Çetin’e, Gültan Kışanak’a hediye ediyoruz. Bizler bugünden sonra kentimizi kayyımlardan temizleyeceğiz” dedi.

Van Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Neslihan Şedal

Şedal’ın ardından söz alan Van Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Abdullah Zeydan ise konuşmasına, 13 ilçenin tamamına selam göndererek başladı ve “Tarih yazdınız, tarih” dedi.

‘İKTİDARA ÇAĞRIMIZDIR; TOPLUMSAL BARIŞIN ÖNÜNÜ AÇIN’

Zeydan, konuşmasını şöyle sürdürdü: “İki dönemdir iradenizi gasp eden, akbabalar gibi çöken AKP’li kayyımlara ders verdiniz. Bu sonuçlar, bu meydan asla bir daha AKP’li kayyımlara fırsat vermeyecektir. Sizler Bekir Kaya’nın onurunu korudunuz. Sizler Selahattin Demirtaş’ın onurunu korudunuz. 125 gündür açlık grevinde olan siyasi tutsakların onurunu korudunuz. Biz, toplumsal barışın önünü açacağız dedik. Türkiye’nin dört bir yanında çıkan irade barışın yolunu gösteriyor. İktidara çağrımızdır; toplumsal barışın önünü açın.”

Van Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Abdullah Zeydan

‘İRADENİZİ CANIMIZ UĞRUNA KORUYACAĞIZ’

Gerçekleştirilen seçimin kaybedeni olmadığını söyleyen Zeydan, “Demokratik hakkını kullanan herkesin biriken sorunlarını el birliğiyle çözeceğiz. İmardan ulaşıma kadar derin yoksulluğa kadar tüm sorunları el birliğiyle çözeceğiz. Kimse yatağa aç girmeyecek. Gençlerimize iş imkânı sunacağız. Bu başarı, yoldaşlarımızın başarısıdır. İradenizi canımız uğruna koruyacağız” şeklinde konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x